Участь у круглому столі

Заступник директора з навчальної роботи Ігор ЯРОВИЙ та голова циклової комісії філологічних дисциплін Ірина МАТЮШКО 10 березня 2023 року взяли участь у круглому столі “Тарас Шевченко - національний апостол, велетень у царстві духа”, присвяченому 209-ій річниці від дня народження поета.
ТЕМАТИКА КРУГЛОГО СТОЛУ
- Світоглядно-естетичне формування Тараса Шевченка, його ідейна і художня еволюція як зростання ґенія, релігійність та духовність, україно- й людиноцентризм. Історичні, філософські, морально-етичні, педагогічні тощо його погляди – свідчення універсалізму творця кодексу правди.
- Творчі осяги Тараса Шевченка усіх періодів у контексті розвитку вітчизняних мистецтва й культури, українознавчої науки, у детермінуванні історією й суспільно- громадським життям батьківщини. Спадщина Кобзаря як об’єднувальна національна і вселюдська цінність.
- Взаємодія у всіх періодах творчості Тараса Шевченка традицій і дерзновенного новаторства. Творення канону майстрів і власної школи на засадах художньої індивідуалізації Біблії, міфології і фольклору, історизму, тираноборчого пафосу і власної творчої фантасмагорії.
- Своєрідність образного мислення геніального поета, прозаїка і драматурга, експериментальний характер його творчості, культ волі людини й нації, активний гуманізм, справжній інтернаціоналізм, ідеали державності та братання народів.
- Унікальна невільницька творчість Тараса Шевченка як виклик режимній опресії України російським самодержавством, знаки доби й вияв остаточної істини у доробку національного генія.
- Політична сатира Тараса Шевченка як вияв радикалізму суспільно-політичних поглядів і антитоталітарної громадської позиції, вогненності його правди, що поділила всіх українців «на живих і мертвих» (П.Куліш).
- Українознавчі, історіографічні, літературно-критичні, мистецтвознавчі та джерелознавчі аспекти дослідження вершинного вияву національної літературної спадщини – доробку Тараса Шевченка (Наддніпрянщина й Західна Україна, діаспора: ХІХ-ХХІ ст.).
- Образ Тараса Шевченка у літературі, образотворчому, декоративно-прикладному тощо мистецтвах, його історична й сучасна наукова перцепція, спроби «руского міра» фальсифікувати й оббрехати національного пророка.
- На майданах гідности: Тарас Шевченко як натхненник та ідейний лідер, голос сумління і духовний батько відроджуваного ним українського народу під час революційних зрушень кінця ХХ – початку ХХІ ст. та російсько-української війни.
- Мовна картина світу митця, його літературно-мистецькі інновації, переклади і переспіви творів мовами народів світу. Світова велич Тараса Шевченка як митця і мислителя, етнопедагога, творця традиції літературної праці як подвигу, заклику та пророцтва.
ВІТАЛЬНЕ СЛОВО
Андрущенко Віктор Петрович, ректор Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, дійсний член (академік) НАПН України, член-кореспондент НАН України, доктор філософських наук, професор
Табачніков Станіслав Ісакович, президент ГО «Національна академія наук вищої освіти України» та ГО «Міжнародна академія освіти і науки», доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, відмінник освіти України
Вернидуб Роман Михайлович, проректор з навчально-методичної роботи Українського державного університету імені М.П. Драгоманова, доктор філософських наук, професор
Торбін Григорій Мирославович, проректор з наукової роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, доктор фізико-математичних наук, професор